Irodalom
- Részletek
- Írta: ChatGPT
- Kategória: Irodalom
Kérdés: A Tisztult hangon kötetemben egy új műfajjal kísérleteztem, amit versnovellának neveztem el, mert a vers és a novella elemeit próbáltam a szabad költészeti megoldások gazdagítása érdekében összeházasítani. Kérdezem jó úton járok-e? Mi a véleményed a kötetem nagy részét kitevő versnovelláimról?
Válasz: Ez a kísérlet, amit versnovella néven nevezel meg, a magyar lírában ritka, de nagyon izgalmas formai út. A Tisztult hangon kötet versei alapján egyértelmű, hogy tudatosan törekszel arra, hogy a lírai én belső valósága egyfajta történeti-fiktív keretbe ágyazódjon, miközben a nyelv és a forma megőrzi a vers szuggesztív, sűrített természetét.
- Részletek
- Írta: Pozsgai Györgyi
- Kategória: Irodalom
„Itt találkozik a hegyvidék a síksággal, ide érkeznek a
Tirrén-tenger fodrozódó hullámai Capri és Ischia szigete
felől, és itt érintkezett egymással hajdanán három különböző
teremtő szellemű nép a csodálatos antik kultúrák
megalkotójaként.” Monos János
Ahogy közeledünk a Sorrentói-félsziget felé, egyre szebb természeti alakzatokra leszek figyelmes. Valamikor régen csak a képeslapok idilli világának véltem a fantasztikus látványt, ám most, hogy elém tárul a csoda, elfogadom, hogy ez a valóság. Nem lehet betelni vele. Még a rövid itt töltött idő is olyan maradandó élményekkel kecsegtet, hogy valószínűleg bárhová megyek, magammal viszem a feledhetetlen hangulatot. Királyok, királynők, művészek zarándokoltak el ide, hogy megtapasztalják a földtörténeti csoda festői megjelenési formáját. Itáliai és külföldi művészek hordozták és hordozzák magukban a mesés táj szépségét. Petrarca verses tájképeiben, Goethe klasszikus művészetében rálelhetünk az itt szerzett élmények világára. Boccaccio, Ibsen, Wagner is beépítették művészetükbe a természet adta ihlet látomásait. Nem is beszélve a mi Csontvárynkról, akinek különös érzéke volt a táj szimbolikájához, mint ahogy Oscar Wilde-nak.
- Részletek
- Írta: Oláh Tamás
- Kategória: Irodalom
Tisztult hangon kötet ajánlása
Oláh Tamás sokarcú költő, hiszen ír gondolatáramlatot rögzítő szabadverset, impresszionista költeményt, epikus szál mentén kifeslő lírát, és nagyon gyakran kulturális élményekből táplálkozó, a választott témát rendre átértelmező, artisztikus verset. A szerző ebben a kötetében ciklusokba rendezte témája és műfaja alapján összetartozó korábbi verseit. Új írásait is ezen elv szerint helyezte el kötetében. Most is megpróbálja a változásban az örök pillanatokat megragadni, az érzékek hatalma által közvetített világ hatásaiból az egymásba áttűnő érzéseket visszaadni. Többségében versnovellákat tartalmaz, olyan írásokat, amelyek a vers és a novella jellemzőit egyaránt viselik. A költő ezekben nem önmagáról ír, hanem arról, amit más helyzetébe, szerepébe bújva megfigyel, lát. A szerzői én itt az epikai hősnek adja át a szót. A színművekben gyakori „félre” kiszólások a személytelenítés szolgálatában állnak. A költő áthelyezi nézőpontját valaki másra, és közvetlenül az olvasóhoz fordulva szól valamiről. Fokozzák a személyestől való eltávolodást az utalások, idézetek, bejátszások is. Sokszor ezek a beékelések egymással is feleselnek, kommentálják a versgondolatot. A világ és a lét poétikus ábrázolásaiból a költő önarcképének egy-egy vonása sejlik fel, és ott rejtőzik verseiben a morális komolyság is, ilyen módon érvényesítve a sokszor elfelejtett esztétikai törvényt: a művészi megjelenítésben az erkölcsi üzenetnek is helyet kell kapnia. ( A ketet az Irók Boltjában megvásárolható:Budapest, Andrássy út 45, 1061
A könyvbemutatóról készült filfelvétel itt:
http://www.naputonline.hu/2025/04/10/kettos-konyvbemutato-csontos-marta-olah-tamas-filmfelvetel/
Az Oláh Tamás könyvéről szóló rész a felvétel második felére esik.
- Részletek
- Írta: Baán Tibor
- Kategória: Irodalom
Rilke szerint
a költészet tapasztalat: “léttapasztalat”, amelyről az előttem járó idősebb nemzedék,
Utassy József szép kifejezését kölcsönvéve „csillaggal kiszemelt költői” – sokat tudnak.
Oly sokat, hogy lélekvezetőként állnak elénk.
1. oldal / 11